(97) 789 38 79 (91) 384 70 69 berdax_teatr@mail.ru TG KK UZ RU EN
Регистрация
все шаблоны для dle на сайте newtemplates.ru скачать

Arzymbetov Utambet

orazbay 28-03-2022, 09:21 397 Ministers of Culture of the RK / QR Mádeniyat ministrleri / Министры культуры РК / QR Madaniyat vazirlari

 

Арзымбетов Утамбет

1960 – 1964-жыллары Қарақалпақстан Республикасы Мәденият  министри

(15.05.1919 - 28.04.2007)

 

Арзымбетов Утамбет 1919-жылы 15-май күни Тахтакөпир районында (Қарақалпақстан) туӯылған. Миллети: қарақалпақ. Мағлыӯматы: жоқары.

 1937-1941-жыллары Төрткул педагогика институтында оқыған. Қәнийегелиги: тарийх пәни муғаллими.

1943-1944-жыллары Совет Армиясының сиясий хызметкерлерди таярлаӯ курсын оқып питкерген.

1944-1947-жылларда Совет Армиясы қатарында Польша, Германия, Румыния, Чехословакия ҳәм Австрия мәмлекетлеринде хызмет еткен. Әскерий офицерлик дәрежеси: гвардия майоры.

1947-1948-жылларда Өзбекстан обкомы Комунистлик партиясының инструкторы. 

 1948-1951-жылларда Қарақалпақстан АССРы Жоқарғы Кеңеси Президиумының хаткери.

1951-1954-жыллары Советлер Союзының Орайлық Коммунистлик партиясы комитетине қараслы Жоқары партия мектебиниң тыңлаӯшысы (Москва қаласы). 

1954-1957-жылларда Өзбекстан Коммунистлик партиясының обком сектетары.

        1957-1960 жылларда Чимбай районы компартиясының биринши секретары.

1948-1959, 1964-1985-жылларда Қарақалпақстан АССРы Жоқарғы Кеңесиниң депутаты.

1960–жыл январдан баслап 1964-жыл июль айларына дейин Қарақалпақстан Республикасы Мәденият министри болып ислеген.

1964-1985-жыллары Қарақалпақстан АССРы баспахана, полиграфия ҳәм китап саӯдасы мәмлекетлик комитети баслығы. 

1985-жылдан Республикалық әҳмийетке ийе болған айрықша нураный.

Сыйлықлары:

- «Ӯатандарлық урыс» 2-ши дәрежели ордени 14.07.1943-жыл.

- «Ӯатандарлық урыс» 1-ши дәрежели ордени 11.03.1945-жыл.

 - «Ӯатандарлық урыс» 3-ши дәрежели ордени. 1983-жыл

- «Қызыл байрақ мийнет» ордени 11.01.1945-жыл.

- Медаль «За доблестный труд» 

- «Праганы азатлыққа шығарғаны ушын» медалы.

- «1941-1945-жыллары Уллы Ӯатандарлық урыста Германия фашистлери үстинен ерискен жеңиси ушын» медалы.

- «20-жыл жеңиске», «25-жыл жеңиске», «30-жыл жеңиске», «40-жыл жеңиске» медалы.

- «Мийнет ветераны» медалы.

- Өзбекстан Орайлық Компартиясының, Өзбекстан Жоқарғы Кеңеси Президиумы ҳәм Министлер Кеңесиниң «Ҳүрмет Жарлығы»-   3 рет.

- Өзбекстан Жоқарғы Кеңеси ҳәм Президиумының «Ҳүрмет Жарлығы» - 2 рет.

 - «Қарақалпақстанда хызмет көрсеткен мәденият хызметкери», 12.07.1968-жыл

 - «Өзбекстанда хызмет көрсеткен мәденият хызметкери»,  26.01.1979-жыл

 Шаңарақ ағзалары:

Өмирлик жолдасы: -Арзымбетова Калбазар 1928 ж.

Қызы: - Арзымбетова Галя 1948 ж.

Қызы: - Арзымбетова Света 1950 ж.

Баласы: - Арзымбетов Максим 1952 ж.

Қызы: - Арзымбетова Лена 1954 ж.

Баласы: - Арзымбетов Жаксым 1956 ж.

Баласы: -   Арзымбетов Мурат 1958 ж.

Қызы: - Арзымбетова Замира 1962 ж.

Баласы: - Арзымбетов Пулат 1970 ж.

 

Arzymbetov Utambet

1960—1964-yillarda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Madaniyat vaziri

(15.05.1919 - 28.04.2007) 

 

Arzymbetov Utambet 1919-yil 15-mayda Taxtako‘pir tumanida (Qoraqalpog‘iston) tug‘ilgan. Millati: Qoraqalpoq. Ma'lumoti: oliy.

1937-1941 yillarda Toʻrtkoʻl pedagogika institutida oʻqigan. Mutaxassisligi: tarix o'qituvchisi.

1943-1944 yillarda Sovet Armiyasining siyosiy xodimlari kurslarida tahsil oldi.

1944-1947 yillarda Sovet Armiyasi safida Polsha, Germaniya, Ruminiya, Chexoslovakiya va Avstriyada xizmat qilgan. U zobitlik harbiy unvoniga ega: gvardiya mayori.

1947—1948 yillarda Oʻzbekiston Kompartiyasi viloyat qoʻmitasi instruktori.

1948-1951 yillarda KKASSR Oliy Kengashi Prezidiumining kotibi.

1951-1954 yillarda KPSS Markaziy Komiteti (Moskva) huzuridagi Oliy partiya maktabi talabasi boʻlgan.

1954-1957 yillarda O'zbekiston Kommunistik partiya viloyat qoʻmitasi kotibi

1957-1960 yillarda Chimboy tuman partiya qoʻmitasining birinchi kotibi.

1948-1959, 1964-1985 yillarda KKASSR Oliy Kengashi deputati.

1960 yil yanvardan 1964 yil iyulgacha Qoraqalpogʻiston ASSR Madaniyat vaziri.

1964-1985 yillarda KK ASSR Nashriyot, poligrafiya va kitob savdosi davlat qoʻmitasi raisi.

1985 yildan Respublika ahamiyatidagi shaxsiy pensioner.

Mukofotlangan:

- 3-darajali "Vatan urushi" ordeni 1983 yil.

- 2-darajali "Vatan urushi" ordeni 1943 yil 14 iyul.

- 1-darajali "Vatan urushi" ordeni 02.01.1945 yil.

- 1945 yil 11 yanvarda "Mehnat Qizil Bayroq" ordeni.

- 1-darajali "Vatan urushi" ordeni 1985 yil 11 mart.

- "Jasoratli mehnati uchun" medali

- "Praga ozodligi uchun" medali

- 1941-1945 yillarda "Ulug' Vatan urushida fashistlar Germaniyasi ustidan qozonilgan g'alaba uchun" medali.

- "G'alabaning 20 yilligi", "G'alabaning 25 yilligi", "G'alabaning 30 yilligi", "G'alabaning 40 yilligi" medallari,

- "Mehnat faxriysi" medali/

O‘zbekiston Kompartiyasi Markaziy Komiteti, O‘zbekiston SSR Oliy Kengashi Prezidiumi va Vazirlar Sovetining uchta “Faxriy yorliqlari” bilan taqdirlangan.

- Oʻzbekistonning ikkita “Faxriy yorliqlari”, Oʻzbekiston SSR Oliy Kengashi Prezidiumi.

- “Qoraqalpogʻiston ASSRda xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi”, 1968.07.12.

- “Oʻzbekiston SSR xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi”, 26.01.1979y.

Oila tarkibi:

Xotini: -Arzymbetova Qalbazar, 1928 y.

Qizi: - Arzymbetova Galya, 1948 yilda tug'ilgan

Qizi: - Sveta Arzymbetova, 1950 yilda tug'ilgan

O'g'li: - Arzymbetov Maksim 1952 yil

Qizi: - Arzymbetova Lena, 1954 yilda tug'ilgan

O'g'li: - Arzymbetov Yaxshim 1956 yil

O'g'li: - Arzymbetov Murat 1958 yil

Qizi: - Arzymbetova Zamira, 1962 y

O'g'li: - Arzymbetov Po'lat 1970 yil

 

 

Арзымбетов Утамбет

С 1960 – по 1964 год Министр культуры Республики Каракалпакстан

(15.05.1919 - 28.04.2009)

 

Арзымбетов Утамбет родился 15 мая 1919 году в Тахтакупырском районе (Каракалпакстан). По национальности: Каракалпак. Образование: вышее. 

С 1937 по 1941 год учился в Турткульском педагогическом институте. Имеет специальность: учитель истории. 

С 1943 по 1944 год учился на курсах политработников Советской Армии.

С 1944 по 1947 год служил в рядах Советской Армии в Польше, Германии, Румынии, Чехословакии и Австрии. Имеет офицерское воинское звание: гвардии майор.

С 1947 по 1948 год Инструктор обкома Коммунистической партии Узбекистана.

С 1948 по 1951 год Секретарь Президиума Верховного Совета ККАССР.

С 1951 по 1954 год слушатель в Высшей партийной школе при ЦК КПСС (г.Москва).

С 1954 по 1957 год Секретарь обкома Коммунистической партии  

Узбекистана по идеологии.

         С 1957 по 1960 год Первый секретарь Чимбайского райкома партии.

1948-1959, 1964-1985 годы Депутат Верховного Совета ККАССР.

С января 1960 по июль 1964 год Министр культуры Каракалпакской АССР.

С 1964 по 1985 год Председатель государственного комитета по делам издательства, полиграфии и книжной торговли КК АССР.

С 1985 года персональный пенсионер Республиканского значения.

Награжден:

- Орденом «Отечественной войны» 2-степени 14.07.1943 году.

- Орденом «Отечественной войны» 1-степени 01.02.1945 году.

        - Орденом «Отечественной войны» 3-степени. 1983 году

- Орденом «Трудового Красного знамени» 11.01.1945 году.

- Орденом «Отечественной войны» 1-степени 11.03.1985 году.

- Медаль «За доблестный труд» 

- Медаль «За освобождение Праги»

- Медаль «За победу над фашисткой Германией в Великой Отечественной войне»  в 1941-1945 годах.

- Медаль «20 летие победы», «25 летие победы», «30 летие победы», «40 летие победы»,

- Медаль «Ветеран труда» 

Три «Почетные грамоты» ЦК Компартии Узбекистана, Президиума Верховного Совета и Совета Министров Узбекской ССР.

- Две «Почетные грамоты» Узбекистана, Президиума Верховного Совета Уз.ССР

- «Заслуженный работник культуры Каракалпакской АССР, Указ от 12.07.1968 года. 

- «Заслуженный работник культуры Узбекской ССР», Указ от 26.01.1979 года. 

Состав семьи:

Жена: -Арзымбетова Калбазар 1928 г. 

Доч: - Арзымбетова Галя 1948 г.

Доч: - Арзымбетова Света 1950 г.

Сынь: - Арзымбетов Максим 1952 г.

Доч: - Арзымбетова Лена 1954 г.

Сынь: - Арзымбетов Жаксым 1956 г.

Сынь: - Арзымбетов Мурат 1958 г.

Доч: - Арзымбетова Замира 1962 г.

Сынь: - Арзымбетов Пулат 1970 г. 

 

Arzymbetov Utambet

From 1960 to 1964 Minister of Culture of the Republic of Karakalpakstan

(15.05.1919 - 28.04.2007) 

Arzymbetov Utambet was born on May 15, 1919 in the Takhtakupyr region (Karakalpakstan). Nationality: Karakalpak. Education: higher.

From 1937 to 1941 he studied at the Turtkul Pedagogical Institute. Has a specialty: teacher of history.

From 1943 to 1944 he studied at the courses of political workers of the Soviet Army.

From 1944 to 1947 he served in the Soviet Army in Poland, Germany, Romania, Czechoslovakia and Austria. He has an officer's military rank: Major of the Guards.

From 1947 to 1948 Instructor of the regional committee of the Communist Party of Uzbekistan.

From 1948 to 1951 Secretary of the Presidium of the Supreme Soviet of the KKASSR.

From 1951 to 1954 he was a student at the Higher Party School under the Central Committee of the CPSU (Moscow).

From 1954 to 1957 Secretary of the Regional Committee of the Communist Party Uzbekistan on ideology.

 From 1957 to 1960, First Secretary of the Chimbai District Party Committee.

From 1948 to 1959, 1964-1985 Deputy of the Supreme Soviet of the KKASSR.

From January 1960 to July 1964 Minister of Culture of the Karakalpak ASSR.

From 1964 to 1985, Chairman of the State Committee for Publishing, Printing and Book Trade of the KK ASSR.

Since 1985, a personal pensioner of Republican significance.

Awarded:

- Order of the Patriotic War, 3rd class, 1983.

- Order of the "Patriotic War" 2nd class on July 14, 1943.

- Order of the "Patriotic War" 1-degree on 02/01/1945.

- Order of the "Red Banner of Labor" on January 11, 1945.

- Order of the "Patriotic War" 1st degree on March 11, 1985.

- Medal "For Valiant Labor"

- Medal "For the Liberation of Prague"

- Medal "For the Victory over Nazi Germany in the Great Patriotic War" in 1941-1945.

- Medal "20th Anniversary of Victory", "25th Anniversary of Victory", "30th Anniversary of Victory", "40th Anniversary of Victory",

- Medal "Veteran of Labor"

Three "Certificates of Honor" of the Central Committee of the Communist Party of Uzbekistan, the Presidium of the Supreme Council and the Council of Ministers of the Uzbek SSR.

- Two "Certificates of Honor" of Uzbekistan, Presidium of the Supreme Council of the Uzbek SSR

- “Honored Worker of Culture of the Karakalpak ASSR, Decree of 12.07.1968.

- "Honored Worker of Culture of the Uzbek SSR", Decree of 01/26/1979.

Family Composition:

Wife: -Arzymbetova Kalbazar, born in 1928.

Daughter: - Arzymbetova Galya, born in 1948

Daughter: - Sveta Arzymbetova, born in 1950

Son: - Arzymbetov Maxim 1952

Daughter: - Arzymbetova Lena, born in 1954

Son: - Arzymbetov Zhaksym 1956

Son: - Arzymbetov Murat 1958

Daughter: - Arzymbetova Zamira, born in 1962

Son: - Arzymbetov Pulat 1970

 

Similar news

Khudoybergenov Otagulla

С 1973 по 1986 год – Министр культуры Республики Каракалпакстан.

29.03.22 Ministers of Culture of the RK / QR Mádeniyat ministrleri / Министры культуры РК / QR Madaniyat vazirlari
Театр директоры НИЕТУЛЛАЕВ АСАН ХОЖАБАЕВИЧ

10.10.20 Руководство / etakchilik / Heads / Искерлик
Nietullaev Asan Xojabayevich

21-й Директор театра с ноября 2019 по наст.время

29.03.22 Theater directors / Teatr direktorları / Директоры театра / Teatr direktorlari
Театр тарийхына - 90 жыл, 1926-2016

Бердақ атындағы Қарақалпақ мәмлекетлик академиялық музыкалы театры 90 жыл

10.10.20 История театра / teatr-tarihi / History of the theatre / Teaтр тарийхы - КК
Театрға 90 жыл 1926-2017

14.02.22 История театра / teatr-tarihi / Teaтр тарийхы - КК